Tank Terminali

Terminal Koordinatları

40° 43' 04" K / 29° 53' 07" D

Tank Terminali
 

Türk Kimya Sanayisindeki artan iş hacmi ve talepleri doğrultusunda, terminal kapasitesi artırılarak değişik ürün gruplarında sertifikalı depolama tanklarıyla 3. şahıslara depolama hizmeti verilmektedir  


 Sıvı Tank Terminali ; her nevi sıvı kimyasal depolaması, gemi tahliye ve yüklemesi, kara tankerlerine dolum ve tahliye hizmetlerini kapsamaktadır. Terminalimiz Körfez Petrokimya Gümrük Müdürlüğüne bağlı A tipi genel antrepo niteliğinde olup, Akredite kuruluş tarafından API 650 standardlarına göre sertifikalandırılmış 380m3, 650m3, 1500m3, 1900m3, 2105m3, 3150m3, 3850m3  ve 10.000m3 kapasiteli 63 adet tank bulunmakta olup toplam kapasitemiz 214,460m3 tür. 


 Tanklarımız paslanmaz ve karbon çelik malzemeden imal edilmiş olup değişik kapasitelerde ısıtmalı, izoleli, soğutmalı, marineline, Epoxy Coating  tanklarımızda mevcuttur. Tüm tanklarımızın dolum tahliye devreleri ayrı olup kara tankeri dolumları kantar üzerinde otomatik yapıldıgından müşterilemizden gelen miktarsal talepler hatasız net olarak yapılabilmektedir. Ayrıca tüm tanklarımızdan gerektiğinde gemi yüklemesi yapılabilmektedir. Tankalrımızn tamamı NFPA standardlarına yangın söndürme sistemleri ile, tanklarımızda emisyonun engellenmesi için ürün cinsine göre azot örtüsü, filtre ve scrubber sistemleri ile donatımış olup ayrıca kapalı sistem tanker ve gemi dolum / boşaltım operasyonları da yapılabilmektedir. 


 İskele operasyonlarında 19 farklı ürünün aynı anda gemi yükleme/boşaltması yapılabilmektedir. İskele boru hatlarımız 6" ve 8" Carbon Steel ve Stainless Steel malzemeden olup ürün cinsine göre Isıtmalı/İzoleli hatlarda bulunmaktadır. Tüm boru hatlarımız operasyon sonrası PIG ile süpürülmekte olup bu şekilde hatlarda ürün kayıpları ve ürün değişikliğinde kontaminasyon olasılığı önlenmiştir. 


Terminalimiz CDI tarafından düzenli olarak denetlenip sertifikalandırılmış olup, tüm ekipmanlarımız uluslararsı satandardlara uygun olarak seçilmekte gelişen teknolojilere göre yeni yatırımlar yapılmaktarır. Operasyon personelimiz alanında deneyimli kişilerden seçilip değişen teknoloji ve şartlar çerçevesinde sürekli eğitim verilerek gelişimleri sağlanmaktadır. 


 Limaş´ ta yükleme boşaltma işlemleri ve tüm operasyonlar Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günleri dahil olmak üzere 24 saat esasına göre yapılmaktadır. Limaş limanına yanaşan ve kalkan gemilere Dekaş-Medmarine şirketleri tarafından pilotaj ve römorkaj hizmeti verilmektedir. Gemi boyları uygun olduğu takdirde, aynı anda 3 gemiye yükleme, boşaltma hizmeti verilmektedir. Mevcut atık alma tesisleri sayesinde gemilere verilen atık alma hizmetleri İzmit Çevre ve İzmit Gümrük birimleriyle koordineli olarak yürütülmektedir. 

Tesisimiz TS EN ISO 9001: 2015, TS EN ISO 14001: 2015 ve TS IBO01: 2014 kalite sertifikalarına aitdir.

Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülüne layık görülmüştür.

Bakanlık tarafından Green Port (Yeşil Liman) sertifikasına sahiptir.